Hakkında

Çimento üretim kapasitesi 700.000 ton/yıl

 

Grubun ilk yurtdışı yatırımı olan fabrikada iki tip çimento üretilmektedir.

  • CEM II/A-V 42,5 N
  • CEM IV/B (V) 32,5 N

Mozambik’in başkenti Maputo’da, Matola liman bölgesinde 80.000 metrekare alana kurulu olan fabrika, 2016 yılının son çeyreğinde satış faaliyetlerine başlamış olup; grubun sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda çevre, insan kaynakları ve sosyal sorumluluk alanlarında, Dünya Bankası normlarına tam uyumlu olacak şekilde kurulmuş ve faaliyetlerine devam etmektedir.

Limak Cimentos SA, 700.000 ton/yıl çimento üretim kapasitesi ile faaliyet göstermesine karşın, projelendirme ve tasarım aşamasında kolaylıkla 1.500.000 ton/yıl kapasiteye ulaşılabilecek şekilde dizayn edildi. Nitekim, dünyada sayılı doğal gaz ve kömür rezervlerine sahip Doğu Afrika’nın önemli giriş kapılarından biri olan bu ülkede, mevcut fabrikanın öğütme kapasitesi artışı, güneş enerjisi santrali, beton tesisleri, inşaat yapı malzemeleri ve entegre çimento fabrikası kurulumu yönünde orta ve uzun vadeli yatırım planları bulunmaktadır.

Limak Cimentos SA gün geçtikçe marka değerini artıran bir trend sergilerken, 2020 yılında pazar payını da artırdı. Böylece ürün ve hizmet kalitesinde yakaladığı başarı ile iç pazarda ikinci büyük oyuncu konumuna geldi.

2018 yılında ülkenin ilk yerel ürün belgesini alan Limak Cimentos SA; ülkenin prestijli kalite göstergelerinden olan “Made in Mozambique” sertifikasına sahiptir. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistem belgesinin Mozambik Ulusal Standardizasyon ve Kalite Enstitüsünden (INNOQ) alınması için çalışmalar başlatılırken, 2021 yılı içinde belgenin alınması hedeflenmektedir.

Fabrika, limanlar bölgesine yakın stratejik lokasyonu ile Mozambik – Türkiye arasındaki ticaretin artırılmasına ve kurulan tam donanımlı çimento Ar-Ge laboratuvarı ile bölgenin inşaat endüstrisinin gelişimine katkı sağlamaktadır.

Sürdürülen ticari faaliyetlerin bir uzantısı olarak 2020 yılında Mozambik Sanayi Odasının Yönetiminde görev alındı.

“Mozambik’e Yapılan En İyi Sanayi Yatırımı Ödülüne” layık görülmüş olan Limak Cimentos SA; 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde ağaçlandırma ve sosyal etkinlikler gerçekleştirdi.